De Beursfabriek.
De Beursfabriek. Foto: Ricardo Smit

Nieuwegein vangt opnieuw tijdelijk 300 asielzoekers op in Beursfabriek

Nieuws

Nieuwegein - Vanaf zaterdag 3 januari worden 300 asielzoekers voor een periode van vijf weken opgevangen in de Beursfabriek in Nieuwegein. Dit gebeurt op dringend verzoek van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), dat de tijdelijke noodopvang heeft aangevraagd vanwege het landelijke tekort aan opvanglocaties en de sluiting van tijdelijke locaties elders in het land.

De gemeente heeft ingestemd met de opvang in de Beursfabriek, ‘omdat eerder de ervaring was dat dit onder voorwaarden goed mogelijk is’. De asielzoekers verblijven vijf weken in de Beursfabriek, met de mogelijkheid dat het COA na deze periode om verlenging vraagt.

Toezicht en begeleiding

Het COA bepaalt welke asielzoekers naar Nieuwegein komen, die allemaal achttien jaar of ouder zijn. Er is 24 uur per dag toezicht en begeleiding aanwezig op de locatie. De Veiligheidsregio Utrecht en de gemeente begeleiden de asielzoekers tijdens hun verblijf in Nieuwegein en zorgen voor ondersteuning en organiseren activiteiten.

De Beursfabriek, een evenementenlocatie gelegen aan de Symfonielaan, is ingericht met slaapplekken op de benedenverdieping, evenals sanitaire voorzieningen, een eetgelegenheid en een recreatieve ruimte.

Eerdere opvang in de Beursfabriek

De opvang van asielzoekers in de Beursfabriek is niet nieuw. In 2024 werd de locatie al gebruikt voor de tijdelijke opvang van 120 asielzoekers. Vanwege het tekort aan opvangcapaciteit werd de opvang uiteindelijk met acht maanden verlengd en opgeschaald naar 300 bedden.

In december 2024 verhuisde een groot deel van de asielzoekers naar de opvanglocatie aan de Celsiusbaan, terwijl een klein deel naar andere opvanglocaties buiten Nieuwegein werd verplaatst.

Meldpunt voor omwonenden

Omwonenden in de wijk Blokhoeve en het noorden van de wijk Zuilenstein zijn per buurtbericht geïnformeerd. Daarnaast wordt contact gelegd met verschillende ondernemers, waarmee tijdens de opvang nauw contact wordt onderhouden.

Voor omwonenden is er een meldpunt waar zij terechtkunnen met hun vragen en reacties via informatiepunt-vluchtelingen@nieuwegein.nl. De vragen worden per e-mail of, voor wie dat wil, telefonisch beantwoord. Tijdens de opvangperiode is er 24/7 iemand bereikbaar op locatie voor omwonenden en ondernemers.