
Nieuwegein wil eerder een herplantplicht voor bomen
NieuwsNieuwegein - Het college van Nieuwegein wil dat bomen voortaan een vast onderdeel worden van ruimtelijke ontwikkelingen in de stad. Daarnaast wil het vaker een herplantplicht kunnen opleggen door de zogenoemde boomwaarde te verlagen: waar de plicht nu pas geldt bij bomen met een waarde van 68 punten, moet dit voortaan al ingaan bij 42 punten.
Donderdag debatteerden de raadsleden hierover tijdens de Avond voor de Stad in aanloop naar de raadsvergadering. Daarbij zal zeker een aantal moties en amendementen worden ingediend door partijen die het voorstel van het college aangepast willen zien.
Rien van Keulen, raadslid van GroenLinks, pleitte voor een groen alternatief, zoals rododendrons, voor het geval het echt niet mogelijk is om bomen te planten. “Ook kleiner groen heeft waarde voor vogels.” Hij complimenteerde het college dat het met het voorstel de waarde van de natuur beter heeft erkend.
Geld en capaciteit
Anneloes Voorberg, steunfractielid van de ChristenUnie, omhelsde de bomen, pleitte ervoor er meer te planten en er goed voor te zorgen. D66-steunfractielid Pieter Kwantes was van mening dat de gemeente Nieuwegein bulkt van het geld. “Daar kun je wel een aantal bomen van planten.” Wethouder John van Engelen relativeerde dat beeld: “Dat we bulken van het geld is niet zo, al wil het college wel extra bomen aanschaffen.” Kwantes wilde weten wat het probleem is met de capaciteit voor het planten van bomen. Volgens hem kan de gemeente daar gewoon een extern bedrijf voor inhuren.
Van Engelen weersprak ook de mening van Jacqueline Verbeek (Ieders Belang) dat er nog nooit zoveel bomen zijn gekapt als de afgelopen tien jaar en dat er niets voor terugkomt. De wethouder: “We hebben in 2023 en ’24 extra bomen geplant.”
Communicatie naar bewoners
In situaties waarin bomen moeten verdwijnen, willen sommige raadsleden dat dit beter aan de bewoners wordt gecommuniceerd. Van Engelen verwees naar de in Nieuwegein bekende buurtberichten, waarin voortaan kan worden vermeld waar herplant plaatsvindt.
Voorberg kwam ten slotte bij de kern van het debat: “We horen hier over kap en herplant. Waarom niet elke boom die gekapt wordt herplanten in plaats van alleen bomen met een toegekende waarde?” Daarover wordt donderdag tijdens de raadsvergadering verder gesproken.
Jurgen van Dijk