
Heleen Peters (Lokale Vernieuwing/VSP): ‘De politiek moet meer lef tonen’
Nieuws Gemeenteraadsverkiezingen Nieuwegein 2026Nieuwegein - Heleen Peters is lijsttrekker van Lokale Vernieuwing/VSP. Zij verwacht dat de fusiepartij bij de verkiezingen de grootste wordt.
Wat zijn de drie belangrijkste speerpunten van Lokale Vernieuwing/VSP voor de komende vier jaar?
“Dat is simpel: dat zijn veiligheid, aanpak lokale uitdagingen en Nieuwegein maken/houden tot een fijne stad om in te wonen. Veiligheid is voor ons een belangrijk speerpunt. We willen het gevoel van veiligheid op de kaart zetten. Dat kunnen we bereiken door bijvoorbeeld meer BOA’s in te zetten, door cameratoezicht toe te passen en krachtiger op te treden. De tijd van pappen en nathouden moet afgelopen zijn! De aanpak van dealen en andere ondermijnende criminaliteit en jeugdcriminaliteit vraagt om een doordachte en continue aanpak. Vrouwen moeten ‘s avonds veilig alleen over straat kunnen en dan ook veilig thuiskomen. Verder moeten we er alles aan doen om de sociale controle weer terug te laten komen.
Ons tweede punt is de aanpak van lokale uitdagingen, denk hierbij aan zaken als losliggende stoeptegels, slecht onderhouden bankjes, speeltuinen of overlast door laadpalen of jongeren. Verder vinden wij dat grofvuil gratis moet worden opgehaald, om zo het dumpen van afval tegen te gaan. Zet desnoods camera’s op afvalplekken neer! Wij zijn voor het eerlijk benoemen van de problemen en omarmen de Rotterdamse mentaliteit: niet lullen maar poetsen.
Ons derde speerpunt is Nieuwegein als fijne stad om in te wonen. Je moet een visie hebben hoe je stad wordt ingericht: niet rücksichtslos bouwen, maar oog hebben voor groen, zorg, winkels en vermaak en vertier in de buurt. Wij verwachten van het college een visie: tot op heden missen wij de samenhang/de grotere kijk op de toekomst. Waar staan we over 20 jaar?”
Waarin onderscheidt Lokale Vernieuwing/VSP zich van andere partijen?
“Wij zijn duidelijk, concreet en eerlijk. Dat spreekt mensen aan. We zijn bereid tot actie. Als lokale partij hebben we een meerwaarde om belangen te vertegenwoordigen. Wij benoemen het probleem. Het college in Nieuwegein is te voorzichtig, ziet te veel beren op de weg. Er is meer lef nodig!”
Waarin heeft Lokale Vernieuwing/VSP de afgelopen vier jaar het verschil gemaakt?
“In de gemeenteraad zaten afgelopen periode elf verschillende partijen, die allemaal op hun manier het beste voor de stad willen. Vaak is het dan ook niet de vraag ‘wat’, maar ‘hoe’ je dat voor je stad wilt realiseren. Wij maken het verschil in het ‘hoe’, door uit te nodigen mee te blijven denken en praten, ook als er dingen staan te gebeuren die je minder prettig vindt. Neem als voorbeeld de opvang op de Vredebestlaan. Dat wilden de inwoners niet, maar de meerderheid van de raad was voor. Wij zijn met de mensen gaan praten over voorwaarden waaronder het wel kon (als het dan toch moet). Geef inwoners een perspectief, zoals in dit geval: 10 jaar opvang in de wijk, waarna het gebouw een bestemming krijgt die ten goede komt aan de inwoners van de wijk. Dat is waar het om gaat en waar inwoners echt mee geholpen zijn!”
Wat had de afgelopen vier jaar - met de kennis van nu - wellicht anders gekund?
“Niet bezuinigen, de OZB niet verhogen en meer lef tonen.”
Heeft Lokale Vernieuwing/VSP ambities voor een rol in de coalitie?
“Zeker! Wij willen de grootste worden en wij willen in de coalitie. Verder willen wij meer ondernemers betrekken bij de gemeentelijke financiën (en de daarbij behorende uitdagingen) en vinden dat de gemeente met +/- 650 ambtenaren best iets minder kan. Het is belangrijk om goed voor je personeel te zorgen, maar vertroetelen is nergens voor nodig. Onze oproep m.b.t. bezuinigen is dan ook: begin bij de eigen organisatie en ga minder voorzichtig begroten.”
Waarom heeft u besloten lijsttrekker te worden (of te blijven)?
“Men vroeg mij en ik wilde wel! Na twee keer lijsttrekker voor Lokale Vernieuwing te zijn geweest, voelt het nu als een eer om de lijsttrekker van Lokale Vernieuwing/VSP te mogen zijn. Ik heb er zin in: ik houd van duidelijk praten, ik heb passie voor wat ik doe en heb er zin in om er voor Nieuwegein het beste uit te halen!”
Wat typeert u als politicus en wat is uw persoonlijke drijfveer om zich in te zetten voor deze gemeente?
“Ik houd van helder en duidelijk. Ik ben een open boek. Ik ben direct, eerlijk, hulpvaardig en wil mensen graag helpen vooruit te komen, waarbij ik niemand iets misgun. Waarom Nieuwegein? Ik ben ik 2018 in de politiek gestapt omdat ik mij zorgen maakte over de jeugdhulp in Nieuwegein. Ik kom graag op voor de underdog.”
Jurgen van Dijk