
Muurschildering onthuld aan de Beiaard als verjaardagscadeau
NieuwsNieuwegein - Onder grote belangstelling is zaterdag een muurschildering onthuld aan de Beiaard 18 in Nieuwegein. Het kunstwerk prijkt op de woning van Han en Monique Klomp en is niet alleen een blikvanger, maar ook het resultaat van een initiatief dat de buurt dichter bij elkaar heeft gebracht.
De totstandkoming van de muurschildering begon ruim anderhalf jaar geleden met een verrassend cadeau. Op zijn verjaardag werd Han Klomp, die een enorme passie heeft voor muurschilderingen, verrast door zijn drie dochters. In een speciaal gemaakte video presenteerden zij het idee om een muurschildering op zijn eigen huis te realiseren. Dat viel meteen in goede aarde. Maar daarbij kwam wel een duidelijke wens: het werk moest gemaakt worden door zijn favoriete kunstenaar JanIsDeMan.
Van idee naar uitvoering
De dochters gingen voortvarend aan de slag en onderzochten de mogelijkheden. Al snel bleek dat zowel buurtbewoners als de kunstenaar zelf enthousiast waren. JanIsDeMan hoefde niet lang na te denken en gaf direct zijn medewerking. De grootste uitdaging bleek, zoals verwacht, het rondkrijgen van de financiering. Met doorzettingsvermogen, het aanvragen van subsidie en het opzetten van een crowdfundingcampagne lukte het uiteindelijk om voldoende middelen te verzamelen. Een jaar later konden de plannen concreet gemaakt worden.
Samen met de kunstenaar werden de wensen voor het ontwerp besproken. Omdat de woning aan de Beiaard ligt, was de keuze voor een muzikaal thema snel gemaakt. JanIsDeMan werkte twee ontwerpen uit, waarbij er een voor iedereen bovenuit stak. “Dan weet je voor tachtig procent wat het gaat worden”, vertelt Klomp. “De kunstenaar moet ter plekke kijken hoe het uitkomt. En een artiest wil natuurlijk ook zijn vrijheid houden.”
‘Voorbereiding is het meeste werk’
Het technische proces achter de muurschildering is net zo bijzonder als het verhaal erachter. In plaats van een projector of raster gebruikt JanIsDeMan een zogenoemde ‘doodlegrid’. “Dat is mijn referentiekader”, legt hij uit. “Ik spuit een fantasietekening op de muur, maak daar een foto van en leg die over het ontwerp. Zo weet ik precies waar alles moet komen.” Voorafgaand aan het schilderen werden de contouren met tape afgezet. Door langs de randen ruimte vrij te laten, wordt het 3D-effect van de klokken extra geaccentueerd. Lachend: “Over alles is nagedacht. De voorbereiding is het meeste werk. Als ik eenmaal begin met schilderen, gaat het snel.”
Tijdens de onthulling sprak wethouder Guido Bamberg lovende woorden over het project. Hij benadrukte de verbindende kracht ervan. Dat was zaterdag duidelijk zichtbaar: tal van buurtbewoners kwamen opdagen om het eindresultaat te bewonderen. De muurschildering is volgens hen een enorme aanwinst voor het straatbeeld.
Louise Mastenbroek






















