
Provincie Utrecht denkt aan NL-alert voor overbelast stroomnet: ‘Zet uw wasmachine uit’
Nieuws 985 keer gelezenRegio - Om overbelasting van het stroomnet in de provincie Utrecht te voorkomen, wordt serieus gekeken naar een systeem waarbij consumenten via een pushmelding worden opgeroepen hun stroomverbruik tijdelijk te verminderen. Denk aan het uitstellen van het laden van een elektrische auto of het even niet aanzetten van de wasdroger.
Het voorstel komt van provinciebestuurder Huib van Essen, die het idee uiteen heeft gezet in een brief. Netbeheerder TenneT reageert positief. "In zo’n NL-alert-achtig systeem zien wij wel potentie", aldus woordvoerder Peter Hofland tegen RTV Utrecht.
Piek op koude winteravonden
Het stroomnet raakt niet dagelijks overbelast, maar op piekmomenten - met name tijdens koude winteravonden - kan de vraag naar elektriciteit het aanbod overstijgen. De gevolgen kunnen fors zijn. Als een ondergrondse kabel of transformator bezwijkt, kan een storing dagen, weken of zelfs maanden duren. Reserveonderdelen zijn bovendien niet altijd voorhanden.
Het idee is dat consumenten vooraf een bericht ontvangen. Hofland schetst tegenover RTV Utrecht hoe zo’n melding eruit kan zien: "Tussen 17:00 en 19:00 uur verwachten we een piek in het elektriciteitsgebruik. Het zou heel fijn zijn als u grote stroomvreters kunt uitzetten, zoals elektrische auto’s en wasdrogers."
Buitenland loopt voor
In andere landen bestaat een vergelijkbaar systeem al. In Frankrijk bestaat het zogenaamde ‘energie-weerbericht’, waarbij een app kleurcodes toont: groen betekent geen probleem, oranje duidt op krapte en rood wijst op dreigende overbelasting. "Consumenten worden dan via een pushbericht direct opgeroepen hun wasmachine of stofzuiger tijdelijk uit te zetten", aldus Hofland tegen RTV Utrecht.
In het Verenigd Koninkrijk gaan ze nog verder: wie tijdens piekmomenten bewust minder stroom verbruikt, ontvangt een financiële vergoeding. Ook Nederland onderzoekt dergelijke prijsprikkels, waarbij stroom duurder wordt op drukke momenten en goedkoper op rustige momenten. Voor de industrie bestaat dit systeem al.
Aansluitstop vanaf 1 juli
De urgentie is groot. Vanaf 1 juli geldt in het grootste deel van de provincie Utrecht een tijdelijke aansluitstop: nieuwe aansluitingen op het elektriciteitsnetwerk zijn voorlopig niet mogelijk omdat het net vol zit. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan structurele oplossingen, zoals een nieuw hoogspanningsstation ten noorden van Utrecht dat in 2031 gereed moet zijn, en uitbreiding van het bestaande station in Breukelen.





















