
Nieuwegein zoekt uitweg uit aansluitstop met elektrische auto’s en ombouw bedrijfspanden naar woningen
NieuwsNieuwegein - Nieuwegein laat de aansluitstop op het elektriciteitsnet niet op zijn beloop. De gemeente onderzoekt samen met netbeheerder Stedin of elektrische auto’s kunnen worden ingezet om het stroomnet te ontlasten - en of er gasgeneratoren in de stad geplaatst kunnen worden.
Dat blijkt uit de antwoorden van het college van B&W op schriftelijke vragen van raadslid Arne Kieboom (PRO Nieuwegein). Aanleiding is de aansluitpauze die per 1 juli in de provincie Utrecht van kracht wordt: nieuwe stroomaansluitingen komen dan op een wachtlijst.
Auto’s die stroom terugleveren aan het net
Bij zogenoemd bidirectioneel laden verbruiken elektrische auto’s niet alleen stroom, maar leveren ze die ook terug aan het net. Utrecht deed daar al een succesvolle test mee. Op dit moment onderzoekt de gemeente samen met netbeheerder Stedin de mogelijkheden om dit ook in Nieuwegein toe te passen. Gewone laadpalen staan onderaan de wachtlijst voor nieuwe aansluitingen - achter veiligheid, woningbouw en scholen - maar bidirectionele laadpalen leveren juist stroom terug aan het net en zijn daarmee een kansrijkere optie. Daarnaast onderzoekt de gemeente of flexvermogen - gasgeneratoren die op piekmomenten bijspringen - ook in Nieuwegein geplaatst kan worden.
Netbewust bouwen
De aansluitstop verandert volgens het college niets aan de gemeentelijke inzet op netbewust bouwen. Vanaf 1 januari 2027 wordt dit provinciaal verplicht getoetst bij alle nieuwbouwprojecten. Voor bestaande wijken wordt in 2026 een nieuw Warmteprogramma opgesteld, met collectieve oplossingen die de druk op het net verminderen. Ook de ombouw van bedrijfspanden naar woningen biedt kansen. Nu verliest een pand bij sloop automatisch zijn stroomaansluiting. Stedin werkt aan een oplossing waarbij de bestaande capaciteit behouden blijft voor de nieuwe bestemming.
Het college benadrukt dat netcongestie niet verlammend mag zijn voor de verduurzamingsambities. Nieuwegein wil in 2040 energieneutraal zijn.
















